ZALECENIA DLA UŻYTKOWNIKA STAŁEGO APARATU ORTODONTYCZNEGO:

1.Unikanie słodkich i lepkich produktów – cukierków typu toffi czy krówek

2.Nie używać przez okres leczenia gumy do żucia

3.Nie należy gryźć bardzo twardych pokarmów – orzechy, pestki, skórka od chleba, suszone kabanosy

4.Nie wolno odgryzać pokarmów przednimi zębami

5.Twarde pokarmy, warzywa, owoce wcześniej należy pokroić na małe kawałki

6.Po każdym słodkim posiłku należy wypłukać

7.Zęby należy dokładnie myć po każdym posiłku – specjalne szczoteczki ortodontyczne ręczne lub elektryczne( dostępne są ortodontyczne końcówki do szczoteczek elektrycznych) i szczoteczki międzyzębowe = jednopęczkowe oraz specjalne nici (np Oral B Super Floss) . Dostępne są również wygodne składane szczoteczki podróżne ortodontyczne.

8.Wskazane są pasty z wiekszą zawartością fluoru np Duraphat 5000.

9.Wskazane są płyny do płukania jamy ustnej również z fluorem by wspomóc higienę jamy ustnej

10.Przy podrażnionej bł.śluzowej warg czy policzków od zamków aparatu stosujemy wosk ortodontyczny. Wosk zabezpiecza ostre elementy aparatu i zapobiega dalszemu urażaniu śluzówki

11.Konieczne są podczas leczenia wizyty kontrolne DSC_0104

Pragnąc zaoferować Naszym Pacjentom kompleksowe leczenie do Zespołu Nova Dentica dołączył lekarz ortodonta. Zapraszamy serdecznie Małych i dorosłych Pacjentów na konsultacje ortodontyczne.

 

 

 

 

 

W trosce o komfort Naszych Pacjentów poszerzyliśmy wachlarz usług o bezwiertłowe i bezbólowe opracowanie ubytków. Metoda abrazji powietrznej pozwala istotnie zminimalizaować utratę zdrowych tkanek zęba oraz znacząco ograniczyć odczucia bólowe.

Obawa przed bólem jest często przyczyną odkładania wizyt w gabinecie stomatologicznym przez dorosłych i dzieci. Lęk prowadzi do dentofobii. Widok wiertła, wibracje , nacisk na ząb , charakterystyczny dźwięk oraz doznania węchowe zniechęcają Pacjentów do wizyty.

Na pewno pomocne jest znieczulenie miejscowe. Jednak u niektórych osób użycie igły do iniekcji również wiąże się z lękiem i wielkim stresem.

Podtlenek azotu ( tzw gaz rozweselający) nie działa często tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Znieczulenie ogólne (narkoza) często stosowane u niewspółpracujących dzieci i przestarszonych dorosłych niesie ze sobą zawsze większe ryzyko związane z obciążeniem organizmu dożylnie podawanych środkiem znieczulającym . Sam zabieg w narkozie nie może też trwać długo a ponowna narkoza w bliskim odcinku czasu nie jest wskazana.

I tu pojawia się miejsce dla abrazji powietrzne

j.ca3278278_61

 

CZYM JEST ABRAZJA POWIETRZNA???

 

W abrazji zamiast wiertła używana jest specjalna dysza ze ścierniwem kierowana na ząb , metoda ta jest bezdotykowa. Pacjent nie odczuwa wibracji i ucisku na zębie. Do opracowania ubytku używany jest tlenek glinu o odpowiedniej ziarnistości do szkliwa i zębiny. Doznania bólowe są maksymalnie zniwelowane.

 

DO CZEGO WYKORZYSTYWANA JEST ABRAZJA POWIETRZNA???

 

-ubytki próchnicowe w zębach stałych i mlecznych

-ubytki niepróchniowego pochodzenia

-preparacja bruzd i szczelin do lakowania

-przygotowanie zęba do cementowania prac protetycznych

-usuwanie wypełnień, które są do wymiany

 

ZALETY ABRAZJI POWIETRZNEJ :

zmniejszenie lub całkowity brak bólu podczas zabiegu ( odczuwane jest lekkie mrowienie)

-niekonieczne jest znieczulenie miejscowe

-brak nadwrażliwości pozabiegowej

-brak wibracji

-brak hałasu

-oszczędna preparacja zęba

dental-air-abrasion-2

SPRÓBUJ I DO ZOBACZENIA W NOVA DENTICA 

Dr. Kamila Jędrzejczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa z Pacjentem.

Bardzo ważnym etapem każdej pracy protetycznej jest dobra komunikacja między Pacjentem a lekarzem. Na tej pierwszej wizycie odkrywam wszystkie oczekiwania Pacjenta – jaki kolor, kształt, ustawienie zębów chciałby uzyskać poprzez licówki porcelanowe. Często posiłkuje się rycinami , zdjęciami czy przykładami prac u innych moich Pacjentów.

5D4A9554a

 

Wyciski, pomiary łukiem twarzowym.

W celu przekazania jak największej ilości informacji do pracowni technicznej pobieram wyciski górny i dolny. Rejestruję też łukiem twarzowym pozycję szczęki w czaszce Pacjenta. Przekazuję sugestie do technika dentystycznego odnośnie kształtu i ustawienia zębów.

IMG_1097 (1)

Wax-upy

Wax-upy to nic innego jak wizualizacja przyszłej pracy na modelu wykonanym przez technika. Lekarz wykorzystuje ten model do wykonania indeksu, czyli formy w którą będzie wprowadzona specjalna masa i nałożona na zęby własne Pacjenta

thumb_IMG_1131_1024

Mock-up

Czyli wizualizacja przyszłej pracy w jamie ustnej Pacjenta. Wizualizacja z modelu przeniesiona na zęby Pacjenta to właśnie mock-up. Pacjent widząc przyszły efekt pracy w swojej buzi wyrazić swoje zadowolenie lub ewentualne zmiany w kształcie przyszłych licówek porcelanowych. Może też z tymczasową odbudową pójść do domu i zasięgnąć opinii najbliższych lub na spokojnie ocenić ustawienie zębów w przyszłych licówkach. To bardzo ważny etap, bo wszelkie zmiany, wykonywane na mock-upie mogą zostać dostarczone do technika – wystarczy tylko nowy wycisk poprawionego mock-upu.

thumb_IMG_1132_1024

 

Szlifowanie pod licówki porcelanowe

Osobiście szlifuję przez mock-up, dzięki czemu ingerencja w tkanki własne zęba jest minimalna. Często zdarzają się sytuacje kliniczne, w których wykonujemy licówki bez szlifowania. Dobieram kolor licówek , wykonuję kilka zdjęć, które przesyłam do pracowni.

thumb_IMG_1135_1024

Tymczasowe licówki

Pacjent opuszcza gabinet z tymczasowymi licówkami. Zęby (jeśli są żywe) mogą być wrażliwe na zimno i ciepło, należy też uważać na gryzienie twardych pokarmów. Zazwyczaj okres oczekiwania na ostatyczną pracę to 7 dni roboczych.

Kontrola i zacementowanie ostatecznych licówek porcelanowych.

Wizyta ta związana jest z przymierzeniem i procedurą zacementowania licówek. Przygotowane są odpowiednio licówki i zęby własne Pacjenta do cementacji. Często nadmiary cementu służące do osadzenia pracy są usuwane tylko częściowo, cement używany przeze mnie jest dualny. Wiąże on chemicznie i pod wpływem polimeryzacji lampą. Czas jego wiązania to około 2 godzin. Dlatego Pacjent często pojawia się na jeszcze jednej wizycie bym mogła dokładnie usunąć nadmiary cementu i wypolerować ostatecznie.

pracę.thumb_IMG_1149_1024 thumb_IMG_1150_1024 thumb_IMG_1153_1024

Zalecenia przy licówkach porcelanowych i kontrolne wizyty.

Pacjent otrzymuje informacje (również na piśmie) jakie są zalecenia przy posiadaniu licówek porcelanowych , na co powinien uważać, jak dbać o estetykę pracy. Powienien również co 6 miesięcy pojawiać się na wizytach kontrolnych.

novadentica licówki przedthumb_IMG_1153_1024

PRZED                                                                    PO 

Nie czekaj dłużej na Swój Nowy Uśmiech , odwiedź Nova Dentica i zacznij się szerzej uśmiechać.

Serdecznie zapraszam

                         -Kamila Jędrzejczak

 

 

Jesienna aura nie zachęca nas do wychodzenia z domu. Coraz dłuższe ciemne wieczory sprzyjają podjadaniu słodkich przekąsek przed telewizorem.  A co z naszymi zębami? Jak dawno temu wykonaliśmy u siebie , swojego męża, partnera czy dziecka kontrolny przegląd st0matologiczny? Wiadomo wizyty u dentysty nie są na pierwszym miejscu listy przyjemnych spraw do załatwienia. Ale lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poznać szereg zabiegów, którym możemy się poddać aby utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji na dłużej.

KONTROLNY PRZEGLĄD STOMATOLOGICZNY

Wizyty kontrolne u dorosłych powinny odbywać się co 6 miesięcy, u dzieci co 3-4 miesiące.  Lepiej zapobiegać niż leczyć, a jeśli leczyć to małe ubytki i wyłapywać drobne ,, sprawy zębowe,,. Zwlekanie z wizytą kontrolną po prostu się nie opłaca.happyHours

SKALING = USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

Zabieg powinien być wykonywany średnio raz na pół roku, chociaż są Pacjenci wymagający częstszego pozbywania się kamienia nazębnego. Warto wspomnieć,że kamień to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. A płytka nazębna składa się z bakterii, które odpowiadają za stany zapalne dziąseł i przyzębia oraz za ubytki próchnicowe. W Nova Dentica pracujemy skalerami ultradźwiękowymi EMS , które dzięki indywidualnym ustawieniom mocy dostosowują się do odczuć Pacjenta. Zabieg nie jest wtedy bolesny. Zawsze jest też możliwość podania znieczulenia miejscowego przed zabiegiem.

PIASKOWANIE ZĘBÓW

To nic innego jak usuwanie powierzchownych przebarwień z zębów,których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas domowej higieny jamy ustnej. Powstają one w szczególnie dużej ilości od kawy, herbaty, papierosów. Piaskowanie odświeża nasz uśmiech , potrafi poprawić wygląd przebarwionych wypełnień, wyrównuje powierzchnię szkliwa po zabiegu zdjęcia kamienia. Na koniec obu powyższych zabiegów zawsze wykonywany jest polishing specjalną pastą polerską wszystkich zębów. Zapobiega to szybkiemu osadzaniu się miękkich i twardych złogów nazębnych.

5D4A9660a

W Nova Dentica trwa promocja na zabiegi skalingu  Prosimy o telefony w przypadku pytań 790 77 00 16 . Serdecznie zapraszamy

FLUORYZACJA ZĘBÓW =  LAKIEROWANIE.

Fluoryzacja to prosty, bezbolesny zabieg trwający kilka minut. Polega najczęściej na wtarciu pędzelkiem lakieru z fluorem o wysokim stężeniu , który zarezerwowany jest wyłącznie dla gabinetów dentystycznych i  do aplikacji przez lekarza. Lakierowanie wskazane jest co 6 miesięcy jako zabieg profilaktyczny, który zapobiega nowym ubytkom próchnicowym oraz leczniczy, walczący z nadwrażliwością zębów.

lakierowanie-zebow

LAKOWANIE 

Lakowanie to uszczelnianie bruzd na powierzchni żującej oraz innych zagłębień anatomicznych specjalnym lakiem. Lak posiada w swoim składzie fluor, który działa przeciwpróchnicowo  a dodatkowo stanowi barierę mechaniczną dla bakterii. Które zęby lakujemy ? Mleczne piątki i czwórki oraz stałe zęby zęby trzonowe i przedtrzonowe oraz często dwójki stałe górne w bruździe na powierzchni podniebiennej. Lakowanie ma sens tuż po wyrżnięciu się zęba stałego, gdy jest on słabiej zmineralizowany i bardziej podatny na próchnicę. Przyjęło się, że szóstki lakujemy do 10 roku życia, a siódemki do 15 roku życia. O lakowaniu głównie słyszy się w odniesieniu do szóstek stałych ale w przypadku dużej podatności na próchnicę u dziecka warto zalakować wszystkie zęby z bruzdami stałe i  mleczne.

 

 

Jak powstały?

 

Implanty zębów zostały opracowane na podstawie odkrycia szwedzkiego naukowca profesora Branemarka. To on zauważył zjawisko osteointegracji (zrastania się tytanu z kością). I tak powstała koncepcja tytanowych implantów wkręcanych do kości.

Jak zbudowany jest implant?

implant-zęba

 

Jakie braki zębowe mogą być uzupełniane za pomocą implantów?

 

Implanty dają bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o uzupełnianie brakujących zębów. Na implantach można wykonać mosty, protezy całkowite oraz odbudowywać braki pojedyńczych zębów.

 

 1. Gdy straciłeś jeden ząb. Każdy ząb jest istotny dla prawidłowej funkcji i ustawienia zębów przednich i bocznych oraz zachowania zdrowia kości szczęki i żuchwy. Zastąpić pojedyńczy ząb można poprzez koronę na implancie. W przypadku braku całego zęba z korzeniem wykorzystuje się implant wprowadzony do kości, by na nim umiejscowic koronę zęba. Zaletą tego rozwiązania jest nienaruszanie sąsiednich zębów.

 

 1. Gdy nie masz kilku zębów. Można wówczas wykonać most oparty na implantach. Implanty tytanowe zachowują się jak korzenie własnych zębów, dzięki czemu są w stanie znieść obciążenia jakimi są dowieszone braki zębowe.

 

3. Gdy nie masz żadnego zęba. I w tym przypadku można Ci pomóc. Mamy kilka mozliwości:

 • zdejmowane protezy oparte na implantach – wykonywane na minimum dwóch implantach dają stabilizację protezy i są przystępne cenowo,
 • wyjmowane protezy nakładkowe oparte na łuku implantów – jeszcze bardziej stabilne rozwiązanie dla utrzymania protez. Implanty połączone są za pomocą łuku – belki metalowej, na której oparta jest proteza.
 • stałe mosty oparte na implantach – są trwałym rozwiązaniem z naturalnie wyglądającymi zębami zastepczymi, zamocowanymi na czterech lub większej liczbie implantów. Dzieki temu kość nie zanika, przywrócona jest funkcja żucia a zmysł smaku zostaje zachowany.

 

Jakie są zalety implantów?

 

 • implant działa jak korzeń własnego zęba, nie czuć między nimi różnicy,
 • implanty od ponad 40 lat są skuteczna i godną zaufania metodą zastępowania zębów,
 • implanty wykonywane są z materiałów biokompatybilnych (tytan), dzięki temu sa dobrze tolerowane przez Twój organizm,
 • implant może służyć do końca życia, o ile będziesz go dobrze pielęgnować i dbać o higienę jamy ustnej,
 • implanty pozwalają na zachowanie naturalnej kości i minimalizują jej utratę dzięki stymulacji tkanki kostnej,
 • zapewniają stabilizację i komfort róznym rozwiązaniom protetycznym opartym na nich.

 

Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu z Nova Dentica. W celu zapewnienia kompleksowej opieki nad Naszymi Pacjentami nawiązaliśmy współpracę z chirurgiem szczękowym = implantologiem. Konsultacja implantologiczna pozwoli na uzyskanie wyczerpujących informacji na temat zabiegu implantacji i rozwieje wszystkie wątpliwości.

 

 

 

IMPLANTY ZĘBOWE – ZAWSZE NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE

implanty-zebowe- C.S.Nova Dentica

Straciłeś pojedyńczy ząb lub brakuje Ci kilku zębów? Zastanawiałeś się w jaki sposób można odbudować nieobecny ząb? Czy skazani jesteśmy na ruchome uzupełnienia protetyczne –protezy lub szlifowanie sąsiednich zębów do mostów? Ależ nie!!!

Zawsze nejlepszym rozwiązaniem są implanty zębowe. Pozwalają uniknąć szlifowania zębów okalających lukę lub uzupełnić braki skrzydłowe. Przy dużym zaniku kości również to rozwiązanie nie jest przekreślone, istnieją bowiem zabiegi poprzedzające zabieg implantacji ,które umożliwiają wykorzystanie implantów do uzupełnienia braków zębowych.

IMPLANTY – NA CZYJĄ KIESZEŃ ?

chirurgia3

Implanty przestały być nieosiągalne dla kieszeni statystycznego Polaka. Stają się coraz częściej realizowaną formą leczenia stomatologicznego. Dwufazowość zabiegu implantacji rozbija koszty leczenia na dwie tury. Faza chirurugiczna ta droższa ( w zależności od systemu od 2000 do 3000 zł.) odbywa się na 3 do 6 miesięcy przed fazą protetyczną ( tu koszty w zależności od tego na jaką koronę na implancie się decydujemy wynoszą od 1500 do około 2500 zł).

 

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W IMPLANTY?

chirurgia2

Utrata nawet pojedyńczego zęba ma wpływ na zdrowie całej jamy ustnej. Statystyki udowadniają , że utrata jednego zęba przedtrzonowego lub trzonowego powoduje w przeciągu kolejnych pięciu lat brak następnego zęba. Dlaczego się tak dzieje? Podczas żucia siły kierowane na pojedyńczy ząb mogą przekraczać nawet 100 kg. Można łatwo wyobrazić sobie jakim siłom muszą sprostać zęby w jamie ustnej ,gdy już brakuje któregoś z zębów trzonowych czy przedtrzonowych.

 

POMYŚLMY ZATEM O IMPLANTACH W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI ,GDY CHCEMY UZUPEŁNIAĆ BRAKI ZĘBOWE.

implanty-zebowe-Nova Dentica

 

Duże zniszczenia korony zęba po urazach, po leczeniu kanałowym czy w wyniku próchnicy powinny zawsze kończyć się rozwiązaniami innymi niż tradycyjna plomba. Plomba nie jest rozwiązaniem na długo i niesie ryzyko uszkodzenia zęba w przyszłości. Pozostałe tkanki zęba powinny być odpowiednio wzmocnione. Dlatego coraz częściej wykonuje się tzw wypełnienia pośrednie (inlay, onlay, overlay, endokorona)

licówki porcelanowe Nova Denticajpeg

 

Piękny, zadbany uśmiech jest wizytówką każdego z Nas. Źle ustawione czy ciemne zęby bywają poważnym kompleksem wielu moich Pacjentów. Nie wszystkie przebarwienia poddają się zabiegowi wybielania zębów. Często pomocne są wtedy licówki,

O czym warto wiedzieć przed rozpoczęcia leczenia kanałowego:

 • ZAWSZE KOFERDAM – podczas leczenia dentysta powinien odizolować nam zęba specjalną gumą i najczęściej klamrą.  Zabieg przebiega wtedy w higienicznych warunkach.  Pacjent zabezpieczony jest przed aspiracją narzędzi kanałowych,  śluzówki jamy ustnej przed poparzeniem płynami do płukania kanałów, możliwy jest dokładny pomiar endometrem ( specjalne urządzenie dokonujące pomiaru długości kanałów) . Założenie koferdamu skraca też nasz  – lekarzy czas pracy, ponieważ nie musimy przejmować się śliną i wymianą wałeczków zachowujących suchość.leczenie kanałowe
 • ZAWSZE ODBUDOWA  ZNISZCZONEJ KORONY – zniszczona korona zęba powinna być przed leczeniem odbudowana w takim stopniu by móc założyć koferdam i dokonać dokładnego pomiaru endometrem. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia odbudowujemy brakujące ścianki zęba, najczęściej kompozytem.odbudowa zniszczonego zęba
 • ZAWSZE ENDOMETR I RTG – by mieć pewność, że kanał zmierzyliśmy prawidłowo pomocny jest endometr i rtg zębowe z narzędziami w kanałach. Systemy cyfrowej obróbki zdjęcia rtg zmniejszyły dawkę promieniowania nawet 10-krotnie w związku z czym  nie jest  ono już tak obciążające jak tradycyjne rtg na kliszy . W C.S.Nova Dentica używamy płytek fosforowych jako nośników obrazu i skanera do ich odczytu. Dawka promieniowania przy jednym tradycyjnym rtg na kliszy równa się wykonaniu u nas 10 zdjęć rtg na płytce fosforowej. Podczas leczenia kanałowego najczęściej wykonywane są 3 zdjęcia:wstępne (przed leczeniem), rtg z narzędziami, rtg po wypełnieniu kanałów (by upewnić się o szczelności wypełnienia )rtg cyfrowe zęba wypełnianie kanałów gutaperką na ciepło
 • ZAWSZE INNA ODBUDOWA KORONY ZĘBA PO LECZENIU ENDODONTYCZNYM NIŻ TRADYCYJNA PLOMBA – tradycyjne wypełnienie w zębie leczonym kanałowo funkcjonuje bardzo krótko. Zbyt duża ilość tradycyjnego materiału  wypełniającego sprawia, że najczęściej to pozostałe cienkie ścianki zęba ulegają złamaniu. Szczególnie zęby przedtrzonowe osłabione próchnicą i dostępem do kanałów łamią się tak, że zazwyczaj są już tylko do ekstrakcji. Warto pomyśleć o mocniejszej odbudowie, zastosowaniu włókna szklanego, endokorony lub korony.odbudowa zęba na włóknie szklanym endokorona kompozytowa
 • ZAWSZE KONTROLA RTG ZĘBA PO LECZENIU – po roku od zakończenia leczenia warto wykonać kontrolne rtg. Szczególnie gdy przed leczeniem były zmiany w kości przy wierzchołkach zęba. Czasem pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego zmiany okołowierzchołkowe nie ulegają gojeniu.leczenie kanałowe ból zęba ciężkie leczenie kanałowe
 • ZNIECZULENIE – bardzo ułatwia zabieg i lekarzowi i Pacjentowi. W przypadku dużego stanu zapalnego często tradycyjna forma znieczulenia jest nieskuteczna. Wtedy pomocne jest znieczulenie śródwięzadłowe lub domiazgowe dające nam dentystom czas na wykonanie niezbędnych czynności, by przynieść ulgę Pacjentowi.
 • ROZLUŹNIJ SIĘ – niestety leczenie kanałowe nie trwa krótko. Aby dokładnie opracować kanały i je wypełnić potrzebne jest od 1 do 2,5 godziny.leczenie kanałowe zęba

 

 

 

 

Nadchodzi długo oczekiwany przez chyba Każdego z Nas czas Świąt Bożego Narodzenia. Biegamy po sklepach by móc obdarować Swoich Najbliższych wspaniałymi upominkami. By wiedzieli jak bardzo Ich kochamy. Myślimy co przygotować na wieczerzę Wigilijną, jak przyozdobić choinkę. Dbamy o świąteczne porządki i dobrą atmosferę w Naszych domach. Odradzamy Nasze serca.

Magia Świąt Bożego Narodzenia udziela się chyba Każdemu. Cały Nasz Zespół rozpoczął właśnie świąteczne wypieki, którymi chcemy poczęstować odwiedzających Nas Pacjentów. Pierniki choinki, chatki , serduszka, bombki czekają z najlepszymi  życzeniami na schrupanie.

A  Wszystkim, którzy nie odwiedzą w najbliższym czasie C.S. Nova Dentica życzymy spełnienia najskrytszych marzeń, wspaniałych chwil z najlbliższymi podczas tych Świąt, oderwania od gonitwy codzienności oraz więcej pogody ducha, by każdy dzień niósł nadzieję i wiarę w jutro. Najlepsze życzenia od Całego Zespołu.stomatolog Łódź święta