Dla przyszłych Mam

stomatolog dziecięcy łódź

Jeszcze przed zajściem w ciążę każda przyszła mama powinna odwiedzić swojego dentystę. Wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych oraz zdjęcie kamienia i osadu zapewni zdrowe zęby oraz dziąsła podczas oczekiwania na upragnione Maleństwo. Okres ciąży zmienia nasze nawyki żywieniowe. Częste podjadanie miedzy posiłkami, nudności czy wymioty oraz burza hormonalna negatywnie odbija się na stanie zębów i zwiększa częstość występowania zapalenia dziąseł. Ponadto udowodniono naukowo, że Mamy nie dbające o zdrową jamę ustną mają większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Zatem Drogie Przyszłe Mamy dbajcie o siebie w ciąży, a najlepiej jeszcze zanim zaczniecie starania o Maleństwo.

Dziecko w gabinecie stomatologicznym

stomatolog dziecięcy łódź

7 porad jak sprawić by pierwsza wizyta była … fajna:

  1.  Warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu szczegółowo jak będzie wyglądała wizyta. Każde dziecko bowiem obawia się tego co nieznane.
  2.  Zabawa w dentystę w zaciszu domowym na pewno doda odwagi i nastawi dziecko pozytywnie do wizyty.
  3.  Wybór odpowiedniego lekarza, który nawiąże dobry kontakt z dzieckiem.
  4.  Wizyta adaptacyjna w gabinecie mająca na celu kontrolę uzębienia, zapoznanie się z gabinetem i lekarzem. Najlepiej gdyby taka wizyta miała miejsce przed 3 rokiem życia.
  5.  Podczas wizyty związanej z leczeniem lekarz powinien unikać specjalistycznego języka i budzących lęk sformułowań. Dobrze gdy dziecko może współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji np: poprzez wybór koloru plomby.
  6.  Warto zaplanować wizytę na taką porę dnia kiedy dziecko jest wyspane, najedzone i ma dobre samopoczucie.
  7.  Zakończeniem wizyty powinna być nagroda, dyplom – naklejka dla dzielnego pacjenta czy wizyta z rodzicami w kinie. To motywuje dziecko do kontynuacji leczenia i pozytywnie nastawia na kolejne wizyty.

 

Wizyta kontrolna

wizyta kontrolna

Warto odwiedzać regularnie gabinet stomatologiczny nawet gdy mamy już zakończone leczenie zębów. Na wizycie kontrolnej, średnio co 6 miesięcy dentysta sprawdza stan naszych zębów, dziąseł, obecność kamienia i osadu nazębnego. Regularne usuwanie złogów nazębnych pomaga zachować zdrowe dziąsła i zapobiega chorobom przyzębia, przez co zęby służą nam dłużej. Zalecane są również inne zabiegi profilaktyczne np: fluoryzacja czyli zabezpieczenie lakierem z fluorem zębów przed wystąpieniem próchnicy wtórnej, ochrona przed nadwrażliwością oraz zatrzymanie demineralizacji szkliwa. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego o regularnych przeglądach jamy ustnej trzeba pamiętać.